Lassalle, Ferdinand (1825-1864) Německý socialistický vÚdce. Lassalle pocházel ze zámožné rodiny židovského obchodníka. Studoval hegelovskou filosofii v Berlíně a aktivně se účastnil revoluce v roce 1848. Po desetiletí, během něhož se věnoval psaní rozsáhlých prací o filosofii a právu, vstoupil do politiky a během dalších dvou let temperamentního a bouřlivého života se podílel na založení Všeobecné unie německých dělníkÚ, první německé socialistické strany. Zahynul v souboji.
LassalÚv hlavní přínos k socialistickému myšlení spočívá v jeho ekonomické analýze a politických závěrech, které z ní vyvodil. Na ekonomickém poli se snažil dát socialistický směr ricardovským principÚm. Podal jejich osobitý výklad, podle něhož většina státních příjmÚ pochází z nepřímého zdanění, které neúměrně zatěžuje chudé, zatímco politická moc se zakládá na přímém zdanění majetku, které ve skutečnosti přináší do státní pokladny velmi málo. Lassalle zdÚrazňoval vykořisťovatelský charakter výrobních vztahÚ a razil termín "železný zákon mezd", podle něhož prÚměrné mzdy za práci zÚstávají na úrovni nezbytné pro existenci dělníka a jeho rodiny. V soudobém kapitalismu byla výroba oddělena od vlastnictví a na poli rozdělování vládla anarchie. Pro nápravu těchto zel Lassalle navrhoval - zpÚsobem, připomínajícím Louise Blanca - vytvoření výrobních družstev, v nichž by vlastnictví i řízení náleželo dělníkÚm, kteří by si tak ponechali plnou hodnotu své práce. Politicky obhajoval Lassale jednak zavedení universálního, rovného a přímého volebního práva, aby tak stát odrážel zájmy dělníkÚ, jednak to, aby stát, chápaný (alespoň potenciálně) jako organizovaná dělnická třída, poskytl kapitál nezbytný pro založení výrobních družstev.
Lassalle takto odmítl pojetí státu jako "nočního hlídače": vnímal politickou slabost německé buržoasie a byl připraven jednat s Bismarckem o realizaci svých návrhÚ. Tato tendence, která činila nastolení SOCIALISMU závislým na zásahu aktivního a dobrotivého státu, vyvolávala kritiku marxistÚ (viz MARXISMUS).
I když Lassalovo myšlení postrádalo jasnost i logiku, mělo značný vliv na německý socialismus téměř do konce 19. století DTMcL

odkazy
Lassa\1e, F.: Ausgewiihlte Texte, ed. T. Ramm. Stuttgart: Koehler, 1962.
_: Eine Aw'Wahlfiír unsere Zeit, ed. H. Hirsch. Bremen: Schtinemann, 1963.
literatura
Morgan, R.: The German Soda! Democrats and the Fim Internationa!1864-J872, kap 1-3. Cambridge: Cambridge University Press, 1965.
Na'aman, S.: Lassalle. Hanover: Verlag fOr Literatur LInd Zeitgeschehen, 1970.